Faktoring to jedna z form finansowania działalności przedsiębiorstwa. Polega na przeniesieniu wierzytelności handlowych (z tytułu sprzedaży produktów czy usług) z wierzyciela (zwanego faktorantem) na faktora (może nim być na przykład bank lub spółka z udziałem banku). Faktor zobowiązuje się do ściągnięcia należności od dłużników.
Definicja faktoringu to jedno a jak wygląda to w praktyce? Wystawiamy jako firma faktury za sprzedaż naszych produktów. Na podstawie podpisanej wcześniej umowy, faktury przekazujemy do faktora (np. banku) a ten wypłaca nam (faktorantowi) należności z tego tytułu. W dalszej kolejności to już sam bank zajmuje się ściąganiem pieniędzy od naszych odbiorców (dłużników). Bank za swoje usługi otrzyma od nas stosowne wynagrodzenie.
Faktoring nie jest w Polsce bardzo popularny ale może warto rozważyć jego stosowanie? Może on stanowić uzupełnienie kredytu obrotowego a czasem nawet go zastąpić. Często łatwiej go uzyskać niż kredyt a przynosi nam dodatkowe korzyści. Nie musimy bowiem tracić sił i pieniędzy na ściganie naszych dłużników, sprawdzać ich wiarygodności, zwiększamy płynność w firmie.
Więcej informacji znajdziesz na tej stronie: Faktoring. Tam również oferty faktoringu. Może warto zastanowić się zatem czy uzupełnieniem naszego konta firmowego, kredytu w rachunku bieżącym powinien być dla nas faktoring?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz